Millennium Park   |   Sept 28 - 30

Search
Community Search
Schedule: Gourmet Pavilions
Share |
Schedule 2017

Mexico Tasting Pavilion 1

 

Time

Chef(s)

Restaurant(s)

12:30-3:00PM Darren Walsh
Lula Bistro (Guadalajara, Mexico)
12:30-3:00PM Ernesto Hernandez
Anita Li (Guadalajara, Mexico)
12:30-3:00PM Fernanda Covarrubias La Postrería (Guadalajara, Mexico)
3:30-6:00PM Darren Walsh
Lula Bistro (Guadalajara, Mexico)
3:30-6:00PM Ernesto Hernandez
Anita Li (Guadalajara, Mexico
3:30-6:00PM Fernanda Covarrubias
La Postrería (Guadalajara, Mexico)

go veg or go home Tasting Pavilion 2

Time

Chef(s)

Restaurant(s)

12:30-3:00PM CJ Jacobson
Ēma
12:30-3:00PM Ali Dewjee
Bombay Wraps
12:30-3:00PM Mark Rimkus
Flo & Santos
3:30-6:00PM Joe Frillman daisies
3:30-6:00PM Zachary Walrath The Florentine
3:30-6:00PM Carolina Diaz Terzo Piano

Supreme Lobster & Seafood Co. Tasting Pavilion 3

Time

Chef(s)

Restaurant(s)

12:00-2:30PM Tony Castillo
Longitud315
12:00-2:30PM Johnny Besch BLVD
12:00-2:30PM Justin Diglia Joe's Seafood, Prime Steak & Stone Crab
12:00-2:30PM Matt Ayala Cochon Volant Brasserie
3:00-5:30PM Brian Enyart Dos Urban Cantina
3:00-5:30PM Joey Beato Community Tavern
3:00-5:30PM Pete Coenen
Cherry Circle Room
3:00-5:30PM Ryan Wombacher The Hampton Social

BIG GREEN EGG Tasting Pavilion 4

Time

Chef(s)

Restaurant(s)

12:30-3:00PM Rodolfo Cuadros
Carnivale
12:30-3:00PM Hans Aeschbacher
III Forks Steakhouse
12:30-3:00PM Chris Gawronski Acanto/The Gage
3:30-6:00PM Andrea Williams
ZED451
3:30-6:00PM Isidro Arroyo Stetsons Modern Steak + Sushi
3:30-6:00PM Mario Santiago May St. Café & Steakhouse

CHICAGO classics Tasting Pavilion 5

Time

Chef(s)

Restaurant(s)

12:00-2:30PM Steven Singer
Knife & Tine
12:00-2:30PM Phil Rubino
The Boarding House
12:00-2:30PM Francisco Lopez
New Rebozo
3:00-5:30PM Joshua Mutchnick Longman & Eagle
3:00-5:30PM Ryan Burns
The Blanchard
3:00-5:30PM Trevor Teich
CLAUDIA

Martin's Famous Potato Rolls and Bread Tasting Pavilion 6

Time

Chef(s)

Restaurant(s)

12:30-3:00PM Chris de la Cueva
Rhyme or Reason
12:30-3:00PM Luke Creagan Bistro Campagne
12:30-3:00PM Marc Wuenschel Hutch American Bistro
3:30-6:00PM Clarence Burkhalter
Polk Street Pub
3:30-6:00PM Corey Grupe
Timothy O'Toole's
3:30-6:00PM Angel Bautista Hash House A Go Go

Mariano's Tasting Pavilion 7

Time

Chef(s)

Restaurant(s)

12:00-2:30PM Jess DeGuzman
Sunda
12:00-2:30PM Kevin Hickey Bottlefork
12:00-2:30PM Todd Stein
Formento's
12:00-2:30PM Todd Stein
The Bristol
12:00-2:30PM Christian Ragano Cindy's
3:00-5:30PM Chris Pandel
Swift & Sons/Balena
3:00-5:30PM Greg Biggers Café des Architectes
3:00-5:30PM Martial Noguier Bistronomic
3:00-5:30PM Brian Jupiter Frontier
3:00-5:30PM Lamar Moore BBQ Blues and Brew

US Foods Tasting Pavilion 8

Time

Chef(s)

Restaurant(s)

12:30-3:00PM Jose Gonzalez
Eddie V's Prime Seafood
12:30-3:00PM Luca Corazzina 312 Chicago
12:30-3:00PM Aldo Ayala Mercadito
12:30-3:00PM Joe Rosetti Harry Caray's Italian Steakhouse
12:30-3:00PM Ryan Pitts RL Chicago
3:30-6:00PM Foster Deadman Food Fanatics
3:30-6:00PM Federico Comacchio Coco Pazzo
3:30-6:00PM Aaron Lirette
GreenRiver
3:30-6:00PM Dillion Graham Roy's
3:30-6:00PM Nick Dostal Sixteen

who's hungry? Tasting Pavilion 9

Time

Chef(s)

Restaurant(s)

12:00-2:30PM Ian Davis
Band of Bohemia
12:00-2:30PM Steve Coppolillo Mama's Boy Peasant Italian
12:00-2:30PM Amber Lancaster Bernie's Lunch & Supper
12:00-2:30PM Cardel Reid The Signature Room at the 95th
12:00-2:30PM Victor Chong Imperial Lamian
3:00-5:30PM Pepe Barajas El Solazo/ La Josie
3:00-5:30PM Nicole Bayani Presidio
3:00-5:30PM Mario Garcia Hilton Chicago
3:00-5:30PM Nicolas Cabrera
STK Chicago
3:00-5:30PM Honey's Honey's

decadence dessert Tasting Pavilion 10

Time

Chef(s)

Restaurant(s)

12:30-3:00PM Halyna Fedus
Shokolad Pastry & Café
12:30-3:00PM Sandra Holl Floriole Cafe & Bakery
12:30-3:00PM Laurel Boger Eli's Cheesecake
3:30-6:00PM Terese McDonald
Candyality
3:30-6:00PM Heather Johnston
Veruca Chocolates
3:30-6:00PM
Greg Reich Terry's Toffee

Thailand Kitchen of the World Tasting Pavilion 11

Time

Chef(s)

Restaurant(s)

12:30-3:00PM Aphisak Seriruk
Jimmy Thai Restaurant
12:30-3:00PM Jiranya Thosatheppitak
JJ Thai Street Food
12:30-3:00PM Komane Purananda Sticky Rice Northern Thai Cuisine
3:30-6:00PM Arun Sampanthavivat Arun's Thai Restaurant
3:30-6:00PM Arun Sampanthavivat Taste of Thai Town
3:30-6:00PM Adirek Dulyapaibul
Star of Siam

bbq Tasting Pavilion 12
presented by country financial

Time

Chef(s)

Restaurant(s)

12:00-2:30PM Arlan Da Silva
Fogo de Chão
12:00-2:30PM Susan Frasca Kinzie Chophouse
12:00-2:30PM Paul Katz
Old Town Pour House
12:00-2:30PM Steve Coppolillo
Rosebud Steakhouse
12:00-2:30PM Javier Avalos The Berghoff Restaurant
3:00-6:00PM Dean Eliacostas Real Urban Barbecue
3:00-6:00PM Mike Cain
Famous Dave's
3:00-6:00PM Kevin Cuddihee
TWO
3:00-6:00PM
Jared Leonard BBQ Supply Co.
3:00-6:00PM
Jason Friedland
Weber Grill

GRAND CRU TASTING

Time

Chef(s)

Restaurant(s)

2:00-4:00PM Brent Balika Margeaux Brasserie
2:00-4:00PM Brandon Brumback
The Albert
2:00-4:00PM Brian Fisher entente
2:00-4:00PM Johnny Besch BLVD
2:00-4:00PM John Shields & Karen Urie Shields
Smyth/The Loyalist
  Powered by YourMembership  ::  Legal